সাম্প্ৰতিক প্ৰেক্ষাপটত একপ্ৰকাৰৰ ঘাতক ভাষাস্বৰূপ হৈ পৰা ইংৰাজী ভাষাই অসমীয়াৰ দৰে প্ৰান্তীয় ক্ষুদ্ৰ ভাষাসমূহলৈ সংকট কঢ়িয়াই আনিছে‍- যিটো অনস্বীকাৰ্য। ইংৰাজী মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ৰ আগ্ৰাসন আৰু ইংৰাজী ভাষাৰ প্ৰতি থকা দুৰ্বলতাৰ ফলত আমি এনে এটা পৰ্যায় লাভ কৰি যিসময়ত আমি এটা শিশুক ‘তোমাৰ নামটো কি?’ বুলি সুধিলে তাৰ প্ৰত্যুত্তৰত ‘মাই নেম ইজ অমুক’ বুলি কয়। শিশুগৰাকীৰ মুখত আখৈ ফুটাদি ফুটা ইংৰাজী শব্দবোৰ শুনি শিক্ষিত মাক-দেউতাক গৌৰাৱান্বিত হয়। আমাৰ নিজৰ মাতৃভাষাটো যদি এনেদৰে আমাৰ দ্বাৰাই অৱহেলিত হয় তেন্তে ইয়াতকৈ দূৰ্ভাগ্যজনক কথা আমাৰ বাবে একো হ’ব নোৱাৰে। মাতৃভাষাৰ সমান্তৰালভাৱে আমি যদি অন্য ভাষা শিকো বা জানো ই আমাৰ জ্ঞানৰ পৰিসৰ বিস্তাৰ কৰাত সহায়ক হ’ব। এইক্ষেত্ৰত ইংৰাজী ভাষাটো জনাটো আজিৰ প্ৰেক্ষাপটত অত্যন্ত আৱশ্যক। কিন্তু ইংৰাজী মাধ্যমত পঢ়াৰ বাবেই মাতৃভাষাটো নজনাটো, মাতৃভাষাত কথা কবলৈ কুন্ঠাবোধ কৰাতো আৰু নিজ সন্তানে অসমীয়াত কথা ক ’ব নাজানে বুলি অভিভাৱকে গৌৰৱবোধ কৰাতো কোনোপধ্যে যুক্তিসংগত হ’ব নোৱাৰে, নিশ্চিতভাৱে এয়া হ’ব মানসিক দৈন্যতাৰ পৰিচায়ক আৰু একোটা সুস্থ জাতিৰ বাবে ই চৰম লজ্জাজনক কথা। আমাৰ মাজত এই ভাষিক জাতীয়তাবাদী চেতনাৰ ...

সম্পূৰ্ণকৈ পঢ়ক »